کانون سنگرسازان بی‏سنگر میزبان سردار زهرایی رئیس بسیج سازندگی کشور شد

صبح سه شنبه 15 شهریورماه 1401 سردار زهرایی رئیس بسیج سازندگی کشور در دیداری صمیمی میهمان کانون سنگرسازان بی سنگر بود.

در این نشست که بیش از سه ساعت به طول انجامید، جمعی از پیشکسوتان جهاد سازندگی از سه کانون سنگرسازان بی‏سنگر، جهادگران و بازنشستگان جهاد سازندگی، و نیز جوانان مرتبط با مجموعه سنگرسازان بی‎سنگر حضور داشتند، و موضوعات گوناگونی از جمله بحث احیای جهاد سازندگی و تشکیل شورای عالی جهاد سازندگی را مورد گفتگو قرار دادند.

سردار زهرایی در این دیدار، پس از استماع اظهارات و دیدگاه‌های حاضران، بر لزوم تداوم این جلسات تاکید کرد و ضمن تشریح بخشی از اقدامات بسیج سازندگی، به بیان توضیحات و دیدگاه‌های خود درباره نکات مطرح شده و همچنین مسائل مرتبط با شورای عالی جهاد سازندگی پرداخت. وی بخشی از نکات مطرح شده توسط حاضران را وارد دانست و بخشی را توضیح داد.

رئیس بسیج سازندگی کشور با اشاره به اینکه خیلی از آدم‌های جهادی اول انقلاب را نداریم، از لزوم گفتمان سازی و تبیین منظومه فکری مقام معظم رهبری در بحث حرکت‎های جهادی -که سابقه آن به سخنرانی‎ها و اقدامات پیش از پیروزی انقلاب ایشان برمی‎گردد- گفت و از برنامه این سازمان در این عرصه در راستای ارتقای فکری و عملی نیروهای جهادگر فعلی خبر داد.

سردار زهرایی با اشاره به اینکه هیچ دوگانگی با جهاد سازندگی اول انقلاب نداریم، به این نکته اشاره کرد که می‎بایست بیش از پیش، فعالان و گروه‎های جهادی را متوجه تجربیات گذشته جهاد سازندگی کنیم و برای کسب مشورت و راهنمایی به پیشکسوتان جهاد ارجاع دهیم و به موضوع پیوند نسلی بین جهادگران اهتمام کنیم.

در ابتدای دیدار، محمد صدوری مدیر عامل کانون سنگرسازان بی‎سنگر ضمن خیر مقدم و گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و ایثارگران جهاد سازندگی و همچنین مدیرعامل اسبق این کانون سردار جهادگر مهندس حسینعلی عظیمی، به معرفی کوتاهی از اهداف و فعالیت‎های کانون سنگرسازان بی‎سنگر و جمع پیشکسوتان و جوانان حاضر از سه کانون پرداخت. و در ادامه هر یک از حاضران به بیان نکات و دیدگاه‎های خود پرداختند.

نقش مکمل سپاه (پاسداران) و جهاد (سازندگی) به عنوان دو بال ضروری و پیشبرنده انقلاب اسلامی که توسط حضرت امام (ره) معماری شد، لزوم دفاع از اصالت و هویتِ برآمده از انقلاب اسلامیِ حرکت‎های جهادی و نیز روایتگریِ صحیح و متقن وقایع و تحولات تاریخی جهاد سازندگی از جمله مهمترین محورهایی بود که در گفتگوها مورد تاکید و بحث قرار گرفت.

توجه به جنبه راهبردی و تمدن‎ساز جهاد سازندگی در عصر انقلاب اسلامی، به عنوان گفتمان ایجابی نظام اسلامی در مقابل مکاتب شرقی و غربی در بحث توسعه و حکمرانی، که اقتضاء می‎کند حرکت‎های جهادی را فراتر از اقدامات امدادی، خیریه‎ای، و یا صرفاً پیمانکاری و تکنوکراتیک تحلیل و ترویج کنیم، از دیگر موضوعات مطرح شده در این دیدار بود. که با بازخوانی نگاه شهید بهشتی (ره) به جهاد سازندگی، مبنی بر اینکه جهاد را به عنوان قلب پروژه «انقلاب اداریِ» انقلاب اسلامی، در قبال دستگاه‎ها و ساختارهای طاغوتیِ باقی مانده از دوران پیش از انقلاب می‎دانسته همراه بود.

نیاز انقلاب اسلامی به برخورداری از هویت‎های متنوع انقلابی برای به میدان آوردن بیشتر و موثرتر آحاد جامعه و جوانان و هویت بخشی به آنان از قبیل: سپاهی، جهادی، بسیجی و... (همان طور که در طراحی معمار کبیر انقلاب بوده است)، و نیز نیاز به بازتولید ادبیات بومیِ انقلابی در در بحث جهاد و پیشرفت، برای آن که در گفتمان رایج توسعه غربی و مدل‎هایی چون استارتاپ و... هضم نشویم، از دیگر نکاتی بود که در این نشست با رئیس بسیج سازندگی کشور در میان گذاشته شد. و تاکید شد این بال دوم انقلاب که به توطئه داخلی و خارجی زده شد، حتما یک روزی باید جبران شود و می‎شود (همان طور که امروز شاهد توجه مجدد دولتمردان و بدنه فعالان مردمی به این خلاء بزرگ هستیم)؛ لکن نقش‎آفرینی ما و درک درست از وظیفه‎مان در این زمینه مهم است و در تاریخ ماندگار خواهد بود.

مقابله با جریان تحریف جهاد و عدم استحاله یا عقب نشینی از مفهوم ممتاز و متمایزی که امام خمینی (ره) از «جهاد» و «جهادی» در بیانیه 27 خرداد 1358 در ارتباطی گسست‎ناپذیر با پدیده جهاد سازندگی به ایران و دنیا ارائه کردند و متناظر با مفهوم پیشرفت و سازندگی قرار گرفت، موضوع دیگری بود که در صحبت‎های حاضران مورد اشاره و درخواست قرار گرفت.

در این دیدار که علاوه بر سردار زهرایی، جلیل بشارتی یکی دیگر از اعضای شورای عالی جهاد سازندگی نیز حضور داشت، این جمله تعیین کنندة رهبر معظم انقلاب در وصف جهاد سازندگی که: «جهاد سازندگی، یادگار ارزنده امام بزرگوار ماست. و حقیقتاً شجره طیّبه‌ای است که به دست با برکت امام بزرگوار، غرس شد و رشد کرد و میوه داد و کشور و ملت را در مراحل مختلف بهره‌مند نمود»، مورد بازخوانی و تبیین قرار گرفت. و ضمن گلایه از بی مهری‎ها و تلاش‎های صورت گرفته نسبت به حذف یا کمتر پرداختن به این ریشه حقیقی حرکت‎های جهادیِ امروز و تجربیات گران سنگ موجود در این حوزه که ثمره خون بیش از 3000 شهید جهادگر است، به وجود دست‎های پیدا و ناپیدایی که عامدانه یا غافلانه از داخل و خارج قصد فراموشی گفتمان ناب 27 خرداد امام خمینی (ره) را دارند، اشاره و بر لزوم حفظ منشاء و ریشه هویتی حرکت‌های جهادی انقلابی در پس از پیروزی انقلاب، و جلوگیری از تحریف واقعیات تاریخی جهاد تاکید شد.

حمایت و تقدیر از جایگاه و تلاش‎های سازمان بسیج سازندگی در ساماندهی و پشتیبانی گروه‎های جهادی -به عنوان تدبیر هوشمندانه مقام معظم رهبری در راستای تقویت جریان جهادی کشور و در تداوم فرمان جهاد سازندگی حضرت امام (ره) در 27 خرداد 58- از دیگر نکات مطرح شده در این نشست بود. در عین حال این انتظار بجا از بسیج سازندگی مطرح شد که ضمن صیانت و پاسداری از اصالت گفتمان جهادی، در افقی فراتر از حضور در سیل و زلزله و اقدامات پیمانکاری یا محرومیت‌زدایی، در تراز مورد انتظار امامین انقلاب اسلامی حرکت نموده و با کمک و تقویت همدیگر در یک جبهه، دست به کاری ماندگار بزند و پیشران برای احیای به معنای واقع جهاد سازندگی گردد.

اعلام موضعِ تا بدین لحظه سه کانون سنگرسازان بی سنگر، جهادگران و بازنشستگان جهاد سازندگی نسبت به ایده احیای جهاد دولت و شورای جدید التاسیس جهاد سازندگی، و تبادل نظر با سردار زهرایی در زمینه برنامه‎ها و اقدامات شورای عالی در این مدت و پیشنهادها، امیدها، نگرانی‎ها و توقعاتی که در این باره وجود دارد، از دیگر مباحث مطرح شده در گفتگوها بود. که در این باره پیشکسوتان جهاد از ارسال دو نامه مشورتی به این شورا در جهت کمک به تحقق اهداف آن خبر دادند. نگرانی از تشکیل سازمان جهادی دولتی نیز، از دیگر موضوعاتی بود که به طور مشترک توسط سردار زهرایی، پیشکسوتان و جوانان حاضر در جلسه مورد اشاره قرار گرفت.

از دیگر موضوعاتی که در این دیدار بر آن تاکید شد، قرائت‌های نادرست و خلاف تاریخی است که درباره تقدّم زمانیِ انحلال وزارت جهاد سازندگی نسبت به فرمان تشکیل بسیج سازندگی عنوان می شود. و متاسفانه در میان بسیاری از جوانان و فعالان گروه‎های جهادی امروز نیز به دلیل عدم مطالعه و روایت کافی تاریخ انقلاب، رایج گردیده و بعضاً در مصاحبه‌ها و سخنرانی‌ها با بی دقتی تکرار می شود. و مسبّب تحلیل‌های اشتباه بعدی می‎گردد.

پیشکسوتان و جوانان جهادی حاضر در جلسه ضمن وظیفه دانستن قطعی و فوری روشنگری و جهاد تبیین در این زمینه –بویژه برای مقامات و مسئولان رسمی جریان جهادی کشور- بر این نکته تاکید داشتند که طبق تاریخ، ادغام دو وزارتخانه جهاد سازندگی و کشاورزی توسط مجلس ششم، در دیماه سال 1379 تصویب شده است؛ یعنی ماه‎ها پس از دستور مقام معظم رهبری برای تشکیل بسیج سازندگی در دیدار فرماندهان سپاه و مسئولان بسیج در 17 اردیبهشت 1379. لذا این دستور در زمانی صادر شده که هنوز وزارت جهاد سازندگی وجود داشته است. و می‌توان گفت تدبیر مقام عظمای ولایت در این فرمان، تقویت و فراگیرتر شدن جریان مردمی جهاد سازندگی، از طریق ورود بسیج به عرصه فعالیت‌های جهاد سازندگی و بهره‌گیری از ظرفیت اوقات فراغت جوانان بسیجی، بوده است. چه اینکه در بیانات معظّمٌ‌له در این دیدار، چند مرتبه نام جهاد سازندگی و حتی نام وزیر وقت جهاد برده شده و همکاری و تقسیم کار بین بسیج و جهاد و بعضی دستگاه‌های دیگر خواسته شده است؛ که خود شاهدی است بر عدم انتظار و به نوعی غافلگیری رهبر انقلاب نسبت به اقدام دولت و مجلس وقت در حذف جهاد سازندگی؛ و در پیامی هم که به رئیس جمهور وقت می‎دهند می‎گویند باید این مصوبه هیئت دولت را لغو کنید، که متاسفانه چنین نشد. لذا این تعبیر که بسیج سازندگی یا هر سازمان انقلابی دیگری، به جای جهاد سازندگی آغاز به فعالیت کرد، کاملاً نادرست است. و همگان و حتی فعالان گروه‎های جهادی نیز اذعان دارند جای خالی جهاد سازندگی با برپایی اردوها و فعالیت‎های مخلصانه این گروه‎ها تاکنون پر نشده و صرفاً از این طریق پر نخواهد شد. و حتی اینکه دولت محترم و کارشناسان مختلف طی یک سال گذشته خلأ جهاد سازندگی را در موضوعات مختلف احساس کرده و به دنبال طرحی نو برای پرکردن این خلأ بزرگ هستند، خود دلیل دیگری است که سازمان مقدس بسیج سازندگی و دیگر سازمان‌ها و مراکز مختلفی که در این سال‌ها برای پشتیبانی و تقویت حرکت‌های جهادی ایجاد شده و فعالیت می‎کنند، همگی می‎توانند رویش‌هایی از شجره طیبة تفکر و الگوی جهادی باشند که توسط حضرت امام (ره) در 27 خرداد 1358 غرس فرمودند؛ اما نه همة آن.

نکته جالبی که در این دیدار صمیمانه که به اظهار همگان موجب آشنایی و نزدیک‎تر شدن طرفین گردید، مشاهده شد این بود که در این گفتگو، علیرغم صریح و انتقادی بودن برخی صحبت‎ها، اغلب اعضای جلسه در خلال صحبت‎هایشان بر بسیجی بودن یا سابقه سپاهی و جهادی داشتن توأمان خود تاکید و بدان افتخار می‎کردند و سردار زهرایی نیز از آشناییِ نزدیکش با جهاد سازندگی و جهادگران قدیم گفت.

پیشکسوتان جهادی حاضر در جلسه با اشاره به اینکه وجود بسیج سازندگی، شورای عالی جهاد و امثالهم را فی نفسه سازنده برای تداوم حرکت‎های جهادی می دانیم، از احساس تکلیف و دلسوزی خود نسبت به رشد و حرکت صحیح جریان جهادی بر اساس تجربیات و بینشی که در جهاد به قیمت زیاد به دست آمده گفتند و اضافه کردند: گلایه‎هایی که در اینجا بیان می‌شود، برادرانه است؛ یا بجا است که سبب اصلاح و رشد می‎شود و یا نابجا است که با توضیح مسئولان دست اندرکار، ما هم توجیه می‎شویم و قطعاً از آن دفاع می‎کنیم.

پیشکسوتان جهاد تاکید کردند: چه کسی غیر از بچه‎های سپاه و جهاد و امثال این جمع است که باید و می‎تواند سخنان حضرت آقا درباره تفکر و حرکت جهادی را محقق کند؟ لذا باید با هم باشیم و تکلیف‎مان برای عملیاتی کردن منویات ایشان را محقق کنیم.

پیشکسوتان حاضر در جلسه افزودند: این، تفکر جهاد سازندگی است که مهم است و منجر می شود امپراطور وقت ژاپن در دیدار با مسئولان وقت کشور از آن به عنوان «هماهنگ کننده» در نظام نوپای جمهوری اسلامی به بزرگی و حیرت یاد کند. لذا اصل تفکر که درست شد، دیگر دعوای سازمانی نخواهیم داشت. به علاوه با احیای تفکر جهادی اعتماد مردم نیز که شرط مهم موفقیت نظام است بیش از پیش احیا می‎شود.

همچنین در این دیدار که دو روز بعد از گردهمایی ارزشمند گروه‎های جهادی در اجلاسیه سراسری بسیج سازندگی در شهرستان فردوس و گرامیداشت سالگرد حضور جهادی مقام معظم رهبری در امدادرسانی به زلزله زدگان سال 47 برگزار می‌شد، موضوع بحث‌برانگیز «تغییر مبدأ حرکت‎های جهادی به روز 13 شهریور» که از مدتی قبل به نقل از سردار زهرایی در رسانه‎ها عنوان شده بود، مورد اشاره و نقد قرار گرفت.

بنا به اظهار پیشکسوتان و جوانان حاضر در جلسه، روز 13 شهریور روز مهم و مبارکی است که باید در تاریخ حرکت‎های جهادی ماندگار شود و گرامیداشت این روز توسط بسیج سازندگی ارزشمند و قابل تحسین است. اما تعیین این روز به عنوان روز «مبدأ حرکت‎های جهادی»، خواه ناخواه نادیده گرفتن یا ایجاد شکاف در عقبه اصیل و گفتمان ناب جهادی است که میراث امام راحل (ره) و زاییده الگوی حکمرانی انقلاب اسلامی است. که مبدأ آن پیام تاریخی حضرت امام (ره) در 27 خرداد سال 58 است. لذا این اقدام، از سویی به محدود کردن سابقه هویتی و تجربی حرکت‌های جهادی و منقطع کردنِ آن از گفتمان امام (ره) و اول انقلاب و فراموش کردن عقبه پرافتخار و پر از تجربیات آن نهاد گرانبها می‎انجامد، و از سویی به انقطاع نسلی و کمرنگ شدن هویت انقلابی گروه‎های جهادی منجر می‎شود. چرا که آن پیام امام (ره) و به دنباله آن تشکیل جهاد سازندگی منبعث از انقلاب اسلامی بود، در حکومت اسلامی بود، در راستای قدرت دادن جبهه حق بود و به جِدّ جهاد فی سبیل الله بود؛ نه صرفاً یک کار خداپسندانه و مقدسی که برای کمک به آسیب دیدگان انجام شده باشد. به علاوه این اقدام، می‌تواند به بی‌اثر کردن تلاش‎ها و مجاهدت‌های مقدسی بیانجامد که برای ایجاد پیوند بین نسلی و انتقال دانش‌ها و تجربیات بین جهادگران امروز و نسل اول و دوم انقلاب صورت گرفته و می‌گیرد؛ و این جفا در حق گفتمان جهادی انقلاب اسلامی است.

مضاف بر اینکه معنا و مفهومی که از «جهاد و جهادی»، پس از صدور فرمان 27 خرداد حضرت امام (ره) متولد و در طی 20 سال فعالیت جهاد سازندگی، در صحنة عمل عملیاتی شد و در اذهان و ادبیات عامه کشور و حتی خارج کشور (به خصوص ده ها کشوری که جهاد سازندگی در آنها نمایندگی داشت) گسترش یافت، متمایز از مفهوم عادی جهاد و اقدامات صرفاً هم‌نوع‎دوستانه و داوطلبانه مشابه است. این جهاد، مولفه‎های متمایزکننده‎ای دارد که در بیانات امامین انقلاب و همچنین سخنرانی‎ها و پیام‎هایی که در سمینارهای جهاد سازندگی و مجامع جهادگران ایراد می‎شده قابل جستجو است. لذا از این جهت نیز، جنبه مبنایی و مبدأیی بخشیدن به روز 13 شهریور در این خصوص خطایی راهبردی است.

نکته دیگری که در این باره علی مشایخی محقق و نویسنده کتاب رسم جهاد در جلسه مطرح کرد، مقایسه این روز با روز حلف‌الفضول پیامبر گرامی اسلام -صلوات الله علیه و اله- در دوران جاهلیت است که پیامبر (ص) بعد از بعثت نیز بدان افتخار می کردند، اما هرگز آن را ارجح بر وقایعی چون بعثت و هجرت یا میثاق غدیرخم (به عنوان مبدأ و مبنا) عنوان نکردند. لذا این انتخاب نادیده گرفتن اصل انقلاب اسلامی ما است و بی توجهی به معنای حکومتِ الله. اشکال مهمتر در چنین انتخابی این است که درست است که حرکت‌های پراکنده انسان‎دوستانه و به تعبیری جهادی، توسط بسیاری از علما، بزرگان، متدینین، انقلابیون و حتی آزادمردانی چون مرحوم تختی و... پیش از پیروزی انقلاب هم در ایران و سراسر دنیا وجود داشته، اما جایگاه بلند و خاستگاه ارزشیِ فرمان 27 خرداد 58 حضرت امام (ره) و اتفاقات و خیزش عظیمی که متأثر از آن در سراسر کشور رخ داد، و حتی به خارج از کشور نیز رسید، چیز دیگری است. این پیام از دل انقلاب اسلامی برآمد و در بستر جمهوری اسلامی صادر شد؛ و به تبع آن نهاد جهاد سازندگی از روح جمهوریت، اسلامیت، آزادی‌خواهی و استقلال‌طلبی برآمده و تشکیل شد، و در بستر نظام مقدس جمهوری اسلامی نضج یافت و استوار شد. لذا گره زدن ریشه و هویت جهاد به دوران پیش از انقلاب و شکل گیری نظام اسلامی، آن هم درحالی که پیام 27 خرداد حضرت امام (ره) عقبه‎ای قابل اتکا و قابل افتخار برای تمامی جهادگران انقلاب اسلامی تا آینده متصل به ظهور خواهد بود، فاقد توجیه است.

در پایان این نشست که با کاسته شدن بخش زیادی از نگرانی‎ها و ذهنیت‎ها همراه بود، تصمیم گرفته شد نشست‎های بیشتری میان بسیج سازندگی از یک طرف و بازماندگان و مرتبطان جهاد سازندگی، جهت آشنایی بیشتر و هم‎اندیشی‎های گسترده‎تر برگزار شود.

 

 

اشتراک این مطلب

دیدگاه1

 • لینک نظر علی اصغر کریمی

  علی اصغر کریمی

  22/07/1401

  سلام بر جهادگران سنگر سازان بی سنگر
  نهضت جهادسازندگی به شرط احیا شیوه جهادی گسترش می یابد. همه اشخاص حقیقی و حقوقی با شیوه جهادی در امر سازندگی کشور دخالت داده شوند.
  در متن قانون برنامه و بودجه و سایر قوانین مرتبط شیوه جهادی رسمیت یابد.
  شیوه جهادی مردمی و دانش بنیان است. شیوه جهادی نقطه مقابل سرمایه داری است. سرمایه داری منفعت طلب و انحصار گر است. اما جهادی برای کسب رضایت الهی به مستضعفان و محرومان خدمت می کند.
  با شیوه جهادی همانند دهه اول انقلاب اسلامی می توان بر همه مشکلات فائق آمد.
  روش همه باهم جهاد سازندگی سرمشق موفق و تجربه گرانبهای میراث امام خمینی ره است.
  به امید احیا نهضت جهاد سازندگی در حوزه قوانین کشور ان شاءالله

نوشتن یک دیدگاه

مطمئن شوید که تمام اطلاعات مورد نیاز و فیلد های ستاره دار را پر کرده باشید. کد HTML مجاز نمیباشد.

درباره ی کانون

تشکل (سازمان) مردم‌نهاد «کانـون سنگرسازان بی‌سنگر»، در سال 1383 با همت هیأت‌امنای آن که متشکل از «347» نفر از فرماندهان و باسابقه‌ترین نیروهای عملیاتی و ستادی «6» قرارگاه (لشگر)، «14» تیپ و «69» گردان مهندسی رزمی و پشتیبانی جنگ جهاد سازندگی در دوران دفاع مقدس ـ از سراسر کشور ـ بودند، تأسیس گردید و باعث شد این نیروها مجدداً گرد هم آیند.

 

با این اوصاف، «کانـون سنگرسازان بی‌سنگر» مؤسسه‌ای فرهنگی ـ صنفی در راستای اهداف انقلاب اسلامی است که به منظور حفظ انسجام نیروهای پ.م.ج.ج، تلاش در جهت ادامة راه شهدای جهاد، حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، گرامیداشت یاد و خاطرة شهدای جهادگر و ایثارگران سازمان پشتیبانی و مهندسی جنگ جهاد (پ.م.ج.ج) در هشت سال دفاع مقدس، حمایت از ایثارگران جهاد و خانواده‌های ایشان و ترویج فعالیت‌های فرهنگی، علمی و تخصصی این عزیزان، تأسیس شده و فعالیت می‌نماید.

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی؛ لطفا برای اطلاع از فراخوان‏ ها و اطلاعیه های کانون سنگرسازان بی سنگر عضو شوید.