انتخاب نام شهید بر اساس حرف اول نام خانوادگی

شهدای سنگرساز بی سنگر

الشریف؛ محسن

 «محسن» در بعدازظهر 21 اسفندماه 1336 در خانه‌ای محقر و خانواده‌ای مذهبی و اصیل در کوچه‌های خیابان چهارباغ اصفهان به دنیا آمد. از بدو کودکی تحت تعالیم اسلامی و مذهبی خانواده قرار گرفت و ازهمان ابتدا با نماز و سایر احکام آشنا شد و در انجام آن‌ها کوشا بود.دوران دبستان و دبیرستان را به‌خوبی سپری کرد و پس از آن به هنرستان صنعتی شمارة یک اصفهان وارد شد و در سال 1356 موفق به دریافت دیپلم هنرستان در رشتة راه و ساختمان گردید.

رضـوی مبرقع؛ سیدمحمدتقی

 شهید والامقام«سیدمحمدتقی رضـوی مبرقع» در منزلی از سادات رضوی در جوار جد بزرگوارش حضرت امام علی ابن موسی‌الرضا(ع) به سال 1334 دیده به روشنای هستی گشود؛ در روز جمعه 26 فروردین‌ماه به هنگام اذان ظهر. مادر محترمه‌اش تعریف می‌کند:«... به مناسبت تولد وی در روز جمعه، به اندازۀ وزنش شیرینی در حرم مطهر امام رضا(ع) پخش کردند؛ چون نوة اول خانواده بود خیلی عزیز و نازدانه بزرگ شد. از کوچکی سحرخیز و در دوران تحصیلش پسری متین و آرام و درس‌خوان بود. اما در خانه شلوغ بود! وقتی کلاس پنجم بود برای شکایت‌کردن از اذیتش در خانه، به مدرسه رفتم. مدیر دبستان شروع به تعریف از تقی کرد؛ او را به عنوان بهترین شاگرد برشمرد و من هم خجالت‌زده به خانه برگشتم.»

آوینی؛ سیدمرتضی

 شهید «سیدمرتضی آویـنی» در 21 شهریور سال 1326 در شهرری متولد شد. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در شهرهای زنجان، کرمان و تهران به پایان رساند و سپس به عنوان دانشجوی معماری وارد دانشکدة هنرهای زیبای دانشگاه تهران شد. او از کودکی با هنر اُنس داشت؛ شعر می‌سرود، داستان و مقاله می‌نوشت و نقاشی می‌کرد.

زینلی سیدآباد غلامعلی

زنـدگـی نـامـه جهادگر شهیدغلامعلی زینلی سید آباد :
دراسفندماه ۱۳۴۱ در خانواده اي مذهبي در روستاي سيد آباد از توابع شهرستان چناران ديده به جهان گشود.
دوران كودكي و دبستان را طي كرد و بعد بعللي درس را رها كرد و جهت كمك به خانواده به كارهاي كشاورزي پرداخت.
با شروع انقلاب اسلامي به رهبري امام امت خميني كبير در سال ۱۳۵۷ همگام با نيروهاي انقلابي و عاشق امام در تظاهرات و اجتماعات شركت فعال داشت.

پورش همدانی؛ عباس

سال 1335 يكي از محله‌هاي فقير نشين شهر همدان شاهد تولد کودکي بود كه بعدها يکي از سرداران بزرگ ايران اسلامي شد.
دوران کودکي و نوجواني عباس با عشق به اهل بيت همراه بود واين موضوع باعث شکل گيري شخصيت او در مسير الهي شد. پدر ومادرش سعي داشتند او را مطابق قوانين الهي بزرگ کنند ,مادرش مي گويد هيچ گاه بدون وضو به اوشير ندادم.

زمانی غلامحسین

زندگینامه جهادگر شهید غلامحسین زمانی :
در اول تیر ۱۳۳۷ در بخش سرولایت شهرستان نیشابور در خانواده ای مذهبی و کم بضاعت دیده به جهان گشود.
در دوران کودکي از هوش و استعداد سرشاري برخوردار بود. وي قرآن مجيد را نزد پدر بزرگش کاملا ياد گرفت. سپس کتاب جامع المقدمات را پيش استادش کربلايي ميرزا حسين آموخت. بعد از آن براي ادامه تحصيل دروس حوزوي به روستاي کاهان عزيمت کرد و اين دوران را نزد شيخ ميرزا محمد کاهاني به پايان برد. وي پش از آن به شهر مشهد رفت و براي ادامه تحصيل وارد مدرسه علميه آيه الله ميلاني شد. او بيشتر کلاسهاي تفسير قرآن آيه الله خامنه اي در اين شهرستان شرکت مي کرد.

توانا انجیزه ای براتعلی

در ۹ فروردین ۱۳۳۶ در شهرستان بجنورد و در یک خانواده مذهبی و مستضعف به دنیا آمد.
پدرش کارگر ساده ای بود که بصورت روز مزد کار می کرد . پس از طی دوران کودکی وارد دبستان شد . مقطع ابتدایی را با کسب نمرات عالی سپری کرد . وی همزمان با تحصیل برای کمک خانواده کار میکرد .

سالاری بیناباج ناصر

به سال ۱۳۰۳ در روستاي بيناباج از توابع شهرستان قاين ديده به جهان گشود دوران كودكي را در آغوش والدين گذراند و بعد از آن به دبستان رفت و تحصيلات ابتدائي را به پايان رسانيد سپس به علت نبود امكانات تحصيل را رها كرد و نتوانست به تحصیل ادامه دهد.
به استخدام اداره دادگستري در آمد او شخص بسيار مؤمن ، متين و با وقاري بود ، به مسئله انفاق اهميت زيادي مي‌داد از ايمان بالائي برخوردار بود اوقات فراغت خود را صرف مطالعه قرآن ونهج‌البلاغه مي‌كرد.

زیر مجموعه ها

درباره ی کانون

تشکل (سازمان) مردم‌نهاد «کانـون سنگرسازان بی‌سنگر»، در سال 1383 با همت هیأت‌امنای آن که متشکل از «347» نفر از فرماندهان و باسابقه‌ترین نیروهای عملیاتی و ستادی «6» قرارگاه (لشگر)، «14» تیپ و «69» گردان مهندسی رزمی و پشتیبانی جنگ جهاد سازندگی در دوران دفاع مقدس ـ از سراسر کشور ـ بودند، تأسیس گردید و باعث شد این نیروها مجدداً گرد هم آیند.

 

با این اوصاف، «کانـون سنگرسازان بی‌سنگر» مؤسسه‌ای فرهنگی ـ صنفی در راستای اهداف انقلاب اسلامی است که به منظور حفظ انسجام نیروهای پ.م.ج.ج، تلاش در جهت ادامة راه شهدای جهاد، حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، گرامیداشت یاد و خاطرة شهدای جهادگر و ایثارگران سازمان پشتیبانی و مهندسی جنگ جهاد (پ.م.ج.ج) در هشت سال دفاع مقدس، حمایت از ایثارگران جهاد و خانواده‌های ایشان و ترویج فعالیت‌های فرهنگی، علمی و تخصصی این عزیزان، تأسیس شده و فعالیت می‌نماید.

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی؛ لطفا برای اطلاع از فراخوان‏ ها و اطلاعیه های کانون سنگرسازان بی سنگر عضو شوید.