مدیریت سایت

مدیریت سایت

کانون سنگرسازان بی سنگر

نشانی: تهران، خیابان ستارخان، خیابان شادمان، شماره 258

تلفن: 66501495-66506908(021)

پست الکترونیک: info@sangarsazan.ir

براي ساخت جاده در شرایط سخت، به یقین مردان سخت با اراده اي آهنین و الهي نیاز اس ت.عمده ي فعالیت هاي جاده سازي در مناطق غرب و در دل کوهستان بود.
جهاد سازندگي در طول جنگ بیش از هفت هزار کیلومتر جاده ساخت و گاه این کار آن قدر با کیفیت انجام مي شد که بعد از جنگ آن جاده‏ها هنوز هم مورد استفاده مردم قرار می گیرد. خیلي از شبكه راه هاي فعلي روستاهاي غرب کشور، از این دست جاده هاست.

براي اینكه بشود جزایر مجنون را حفظ کرد ، فقط یك راه وجود داشت: جاده تدارکاتي . این جاده که اسمش جاده سیدالشهدا(ع) نام گرفته بود به طول چهارده کیلومتر در هوري با عمق دو و نیم متر اجرا شد . سرعت کار در دنیا بي نظیر بود . کامیون هاي مردمي جهاد که موقع خالي کردن خاک نقطه هدف ثابت عراقي‏ها می شدند حتي یك لحظه هم در تلاش براي به پایان رساندن کار تردید نكردند.
خاک از معادني در 10 کیلومتري ساحل هور بارگیري و روي جاده فرستاده مي شد و کامیون‏ها در هر سرویس به طور متوسط 40 کیلومتر در جاده خاکي پر دست انداز و لغزنده راه مي پیمودتد. این حجم خاک در 72 روز جابجا شده است.
وقتي خاک در هور ریخته مي شد سطح مقطع جاده شبیه ذوزنقه اي مي شد که ضلع پایین آن کف هور تشكیل و 2 تا 3 برابر ضلع بالا مي شد که عرض 17 متري جاده بود. با احتساب عمق 2 تا 3 متري هور و 5/1 متر جاده از سطح آب و طول 14 کیلومتري جاده مي توان فهمید بیش از یك میلیون متر خاک در هور ریخته شده است.

در برخی نقاط (خصوصاً در رودخانه‏های کارون و اروند) جزر و مد یک متری آب رودخانه‏ ها گاهی مسافتی حدود 200 متر از ساحل تا رودخانه لجن و باتلاقی می شد که امکان اتصال خشکی و آب را مختل می کرد. در این شرایط خودروها نمی توانستد در این گل و لای به قایق‏ ها نزدیک شوند، و حتی تردد رزمندگان نیز مشکل بود.
جهت رفع این مشکل مهندسین جهاد سازندگی طرح فرش باتلاقی را ارئه دادند که در تمامی مراحل ایده پردازی طراحی و اجرای آن توسط مهندسین جهاد انجام شد. فرش باتلاقی سازه ای بود که از پروفیل‏ های محاسبه شده آلومینیوم ساخته شده و بر روی باتلاق، نی زار و گل و لای پهن می شد و ادوات و خودروها به راحتی از روی آن عبور می کردند.

دوم مهر ماه 1399، سومین روز هفته دفاع مقدس است که روز تولید ملی؛ آمادگی دفاعی؛ خودباوری نامیده شده است. 

پشتیبانی و مهندسی جنگ جهاد پرچمدار تولید ملی و خودباوری در امر آمادگی دفاعی شناخته می شود که در دوران دفاع مقدس با ابتکارات بی نظیر خود نقشی بی بدیل در افتخارات دوران دفاع مقدس دارد.
بخشی از ابتکارات و نوآوری های جهادگران جهاد سازندگی در اینجا آورده شده است.

پل‏های تانک رو مونتاژ خیلی ساده ای داشت و دو نفر به راحتی می توانستند آن را روی رودخانه نصب کنند.
طراحی و اتصالات قطعات این پل بسیار ماهرانه بوده و کاملا بر اساس محاسبات مهندسی طراحی و ساخته شد تا جائیکه کاروانهای تانکهای 60 تنی روی آن عبور می کردند و تقریبا هیچ رودخانه ای نتوانست نیروهای مهندسی جهاد را شکست دهد.

اواخر جنگ، عراق از کشور فرانسه موشکهایی خریداری کرد که اگزوسه نام داشت و در ارتفاع 4 متری سطح آب پرواز می کرد و رادار گریز بود و کشتی‏های مختلف را مورد هدف قرار می داد.
نیروهای مهندسی صفحه‏های فلزی ساختند که بصورت عمود بر هم امواج را به سمت خود موشک‏ها برگردانده و موشکها بجای هدف به این صفحات فلزی اصابت میکردند.
این طرح جهاد، صنایع نظامی فرانسه را فلج کرد و پس از آن هیچ کشوری حاضر به خرید این موشک‏ها نشد.

کانون سنگرسازان بی سنگر ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس و یاد شهیدان والامقام آن به ویژه شهدای سنگرساز بی‏سنگر اعلام می دارد، هفته دفاع مقدس آن هم  در 40 سالگی این دفاع، یک فرصت طلایی برای بازخوانی تاریخ دفاع برای نسل جوان و بهره‌گیری از درس‌ها و عبرت‌های آن دوران برای عبور از شرایط دشوار کنونی و غلبه بر جنگ اقتصادی دشمنان است. و در این راه همچون طول حیات پربرکت انقلاب اسلامی، با صلابت در کنار رهبری فرزانه و مسئولین و ملت شریف ایران ایستاده ایم و با همه عزیزان فریاد می زنیم «ما قوی هستیم.»

وزیر جهاد کشاورزی در پیامی، درگذشت جهادگر جانباز حاج علیرضا زواره (فرمانده گردان پشتیبانی و مهندسی جنگ جهاد سازندگی استان تهران در دوران دفاع مقدس) را تسلیت گفت.

جهادگر جانباز علیرضا زواره به یاران شهیدش پیوست.

کانون سنگرسازان بی سنگر با صدور پیامی درگذشت این سنگرساز بی سنگر را تسلیت گفت. متن این پیام بدین شرح است:

«انالله و انا الیه راجعون
جهادگر مخلص و بی ادعا دکتر حاج علیرضا زواره (از فرماندهان پشتیبانی و مهندسی جنگ جهاد استان تهران) دعوت حق را لبیک گفت و آسمانی شد.
عروج این سنگرساز بی سنگر فقید را به خانواده محترم، همرزمان، همسنگران و ایثارگران پشتیبانی و مهندسی جنگ جهاد تسلیت عرض می نماییم.
کانون سنگرسازان بی سنگر»

سی و یکمین شماره ماهنامه پل (نشریه اطلاع‌رسانی و فرهنگی اداره کل امور ایثارگران وزارت جهاد کشاورزی) منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور ایثارگران، در این شماره می‌خوانیم:

 

* فرزند زمان خویشتن باش

* ما در قضیه مربوط به جنگ و قطعنامه معیار اصلی‌مان، تکیه بر دفاع قدرتمندانه بود

* اساسنامه پیشنهادی جهاد سازندگی تقدیم مجلس شد

* گزارشی از سمینار سراسری جهاد سازندگی کشور

* نقش زنان جهادی در پشتیبانی رزمندگان اسلام

* منافقین چگونه «فاطمه» جهادگر سه ساله را شهید کردند

* اگر برای محرومین کار نکنید، اصل انقلاب به خطر می‌افتد

* مصاحبه اختصاصی نشریه پل با یکی از بازماندگان حادثه هفتم تیر

* از دیکتاتوری پول تا اقتصاد صلواتی

صفحه1 از13

درباره ی کانون

تشکل (سازمان) مردم‌نهاد «کانـون سنگرسازان بی‌سنگر»، در سال 1383 با همت هیأت‌امنای آن که متشکل از «347» نفر از فرماندهان و باسابقه‌ترین نیروهای عملیاتی و ستادی «6» قرارگاه (لشگر)، «14» تیپ و «69» گردان مهندسی رزمی و پشتیبانی جنگ جهاد سازندگی در دوران دفاع مقدس ـ از سراسر کشور ـ بودند، تأسیس گردید و باعث شد این نیروها مجدداً گرد هم آیند.

 

با این اوصاف، «کانـون سنگرسازان بی‌سنگر» مؤسسه‌ای فرهنگی ـ صنفی در راستای اهداف انقلاب اسلامی است که به منظور حفظ انسجام نیروهای پ.م.ج.ج، تلاش در جهت ادامة راه شهدای جهاد، حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، گرامیداشت یاد و خاطرة شهدای جهادگر و ایثارگران سازمان پشتیبانی و مهندسی جنگ جهاد (پ.م.ج.ج) در هشت سال دفاع مقدس، حمایت از ایثارگران جهاد و خانواده‌های ایشان و ترویج فعالیت‌های فرهنگی، علمی و تخصصی این عزیزان، تأسیس شده و فعالیت می‌نماید.

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی؛ لطفا برای اطلاع از فراخوان‏ ها و اطلاعیه های کانون سنگرسازان بی سنگر عضو شوید.