محمد صدوری: لازم است که ما یک بازنگری در خودمان داشته باشیم و یک تجدید قوایی بکنیم تا در آینده بتوانیم تاثیرگذارتر باشیم

محمد صدوری در بین سنگرسازان بی‏ سنگر چهره شناخته شده‏ای است. وی فعالیت خود در جهاد سازندگی را از کاشان و کهگیلویه و بویراحمد و همچنین عضویت در شورای مرکزی استان بوشهر آغاز کرد و در دوران دفاع مقدس با فرماندهی گردان رزمی در تیپ المهدی(عج) و همچنین مسئولیت مهندسی آن تیپ، جانشینی گردان مهندسی کاشان را به عهده داشت. پس از دوران دفاع مقدس مسئولیت‏های متنوعی را در سطح وزارت جهاد سازندگی و وزارت جهاد کشاورزی برعهده گرفت. مدیر کل امور اداری وزارت جهاد کشاورزی آخرین مسئولیت دولتی وی محسوب می گردد.
صدوری پس از سال‏ ها مدیرعاملی کانون سنگرسازان بی‏سنگر کاشان، از مهر ماه 1397 مدیر عاملی کانون سنگرسازان بی‏سنگر را بر عهده دارد. وی در این مصاحبه به بیان کلیات فعالیت‏ ها در این دو سال پرداخته است.

* ضمن تشکر از وقتی که در اختیار نشریه سنگرسازان بی سنگر قرار دادید، در ابتدا قدری در مورد کانون سنگرسازان بی سنگر و ماموریت های آن بفرمایید.
بنده هم خدمت همه خوانندگان عزیز نشریه سلام عرض می کنم و قبل از هر چیز وظیفه خودم می دانم چهلمین سالگرد هفته دفاع مقدس را که پشت سر گذاشتیم به همه ایثارگران به ویژه ایثارگران جهاد سازندگی تبریک عرض کنم. همینطور یادی کنم از همه عزیزانی که سال های پیش در بین ما بودند به خصوص از بزرگ مرد جهاد سازندگی مرحوم آقای مهندس حسینعلی عظیمی که از بنیانگذاران کانون بودند و خدمات بسیار زیادی به جهاد و ایثارگران داشتند.
در مورد سوالی که پرسیدید باید چند جمله ای در مورد معرفی کانون عرض کنم. کانون برگرفته از بازماندگان دفاع مقدس است. دفاع مقدس با سه رکن اساسی سپاه، ارتش و جهاد مدیریت شد. طبیعی است که سازمانی مثل ارتش که یک سازمان قدیمی هست و در دنیا هم تعریف شده است؛ سازمان مرتبط با خودش را دارد و به جز نیروی کادر خودش از نیروی مردمی به آن شکل استفاده ای نداشت و تنها نیروی مردمی ارتش نیروی سرباز وظیفه بود.
تنها دو مجموعه سپاه و جهاد بودند که از نیروهای مردمی در دفاع مقدس استفاده کردند. سپاه هم توانست با حفظ بسیج، نیروی مردمی خود را مدیریت کند و هم سازمان دفاع خود را محفوظ نگه دارد. جهاد که وظیفه سازمانی مشخصی در جنگ نداشت بنا بر اقتضای زمان درجنگ ورود کرد. پس از پایان جنگ هم چون سازمانی برای ادامه آن نداشت، متاسفانه تا مقطعی نیروهایی که از طریق جهاد سازندگی به دفاع مقدس ورود کرده بودند به نوعی بلاتکلیف بودند و سازمان مهندسی جنگ جهاد نیز از هم پاشید. برای اینکه این مجموعه حفظ بشود و هم آن سازمان برای مواقع مورد نیاز کشور بتواند دوباره خدمت کند، فرماندهان دوران دفاع مقدس، به این فکر افتادند که مجموعه ای را به نام «کانون سنگرسازان بی سنگر» در قالب سازمان مردم نهاد شکل بدهند تا هم آن ساختار را حفظ کند و هم بتواند خدمات مورد نیاز 540هزار رزمنده ای که توسط جهاد سازندگی به جنگ اعزام شدند و کار مهندسی جنگ را اداره می کردند، مدیریت کند.
اما یک نکته اساسی که من لازم است بیان کنم این است که مسئولین فعلی کشور و به خصوص وزارت جهاد کشاورزی بدانند که نیروهایی که به جنگ ورود کردند، حق زیادی به گردن کشور دارند و ما وظیفه داریم اینها را ساماندهی و کمک بکنیم. به عنوان مثال یک کارمند علیرغم اینکه برای تامین زندگی و امرار معاش خود به کار ورود می کند که البته تفاوت در نیت ها هست ولی عمدتا به عنوان تامین زندگی به فعالیت می پردازند، بعد از سی سال خدمت که حقوق هم دریافت کرده است، در دوران بازنشستگی به او خدمات می رسانند. این در حالی است که فقط با کار خودشان به کشور خدمت کردند. حال مقایسه کنید با رزمنده ای که هیچ حقوقی دریافت نکرده و هیچ وظیفه سازمانی هم نداشته و با جان خودش به کشور خدمت کرده، رها شده است. این روا نیست که با وی اینطور رفتار کنیم. در دوران خدمت به او حقوقی نداده ایم ، الان هم رهایش کنیم، جفا به حق این رزمنده است. جهاد یکی از ارکان جنگ بوده است و وظیفه دارد که این افراد را تحت پوشش خود داشته باشد. ما تعبیرمان این است که کانون سنگرسازان بی سنگر به نیابت از وزارت جهاد کشاورزی فعلی این وظیفه را انجام می دهد ولی مسئولین هم باید به یاد داشته باشند، این کاری که کانون انجام می‏دهد وظیفه سازمانی آنهاست. همانطور که برای یک کارمند، پس از پایان خدمت وزارتخانه و دولت مکلف به ارائه خدمات است، انتظار داریم یک کسی که جان خود را در طبق اخلاص گذاشته، رها نشود. پس وظیفه سازمانی دستگاه است که این کار را انجام بدهد و ما اعتقاد داریم که کانون به نیابت از وزارتخانه تاسیس شده و برای وزارت جهاد کشاورزی به منزله بسیج برای سپاه پاسداران است.
البته به حمدالله کمک خوبی وزارتخانه داشته ولی ما انتظار کمک های بیشتری داریم تا ان شاء الله این جامعه بزرگ ایثارگری را خدمات رسانی کنیم تا شاید جبران کوچکی از خدمات آنها در دوران دفاع مقدس باشد.


* شما به بحث همکاری و کمک وزارت جهاد کشاورزی اشاره کردید که متولی خدمات رسانی به ایثارگران پشتیبانی و مهندسی جنگ جهاد است و اداره کل امور ایثارگران بخش تخصصی این موضوع است. رابطه تان با اداره کل امور ایثارگران به چه شکلی است؟
بنده عرض کردم ما چون سازمان مشخصی برای ادامه کار دفاع مقدس نداشتیم، لازم بود سازمان جدیدی به وجود می آمد. بعد از وقفه ای حدود 15 ساله پس از پایان دفاع مقدس این اتفاق افتاد. مثلا خود کانون در سال 83 تشکیل شد. فرماندهان به این نتیجه رسیدند که از چند بُعد اقدام کنند تا چند سازمان به وجود بیاید تا هم آن سازمان‏ها بتوانند ادامه دهنده راه ایثارگران پشتیبانی و مهندسی جنگ جهاد باشند که اگر زمانی کشور نیاز به خدمات این عزیزان داشته باشد از خدمت آنها بهره گیرد و هم بتواند به این عزیزان خدمت برساند. یکی از آنها اداره کل امور ایثارگران است که در ابتدا به عنوان دفتر امور ایثارگران شروع به کار کرد. پس از آن مجموعه فرماندهان قرارگاه‏ها کمیسیون مرکزی امور ایثارگران وزارت جهاد کشاورزی را تشکیل دادند که به نوعی هدایت کننده همه مجموعه‏های ایثارگری هست. با تدبیری که وزارت جهاد کشاورزی به انجام رساند یک پست سازمانی هم به عنوان مشاور وزیر در امور ایثارگران در نظر گرفتند.
کمک موثرتری که انجام شد تشکیل شرکت های ایثارگری است که چیزی در حدود 80هزار نفر نیروهایی که از طریق جهاد سازندگی به جبهه اعزام شدند، عضو شرکت های ایثارگری هستند و این شرکت ها پشتوانه اقتصادی این مجموعه ها هستند.
به حمدالله ارتباط خوبی بین مجموعه ها هست چون همه ما معتقد به این هستیم که همگی یک مجموعه هستیم و عضو یک خانواده‏ایم. در نتیجه باید با هم همکاری خوب و مستمری داشته باشیم تا به کمک هم این بار را به مقصد برسانیم. به تعبیری دیگر همه مجموعه های ایثارگری اعم از مشاور وزیر در امور ایثارگران، اداره کل امور ایثارگران، کمیسیون مرکزی ایثارگران، کانون‏های سنگرسازان بی‏ سنگر و شرکت‏های ایثارگری اجزایی از خادمین خانواده بزرگ ایثارگران جهاد هستند.


* به شرکت های ایثارگری اشاره کردید. ایثارگران به نوعی توقع دارند که کانون به عنوان متولی اموراتشان به موضوعاتی ورود کند. شرکت های ایثارگری هم از این قاعده مستثنی نیست. نوع روابطتان با این شرکت ها به چه شکلی است و تا چه حدی می توانید در موضوعات و حل مشکلات مداخله کنید؟
از نظر ساختار مدیریتی، وقتی شرکت ها واگذار شدند و از حالت دولتی به ایثارگران واگذار شد، قالب شرکت خصوصی پیدا کرد و تشکیلات مربوط به خودش را می طلبد. مجمعی از سهامداران دارند و هیئت مدیره ای شکل می گیرد و مدیر عامل تعیین می شود. حسب ظاهر و حسب تشکیلات سازمانی، می توانند ارتباط خاصی با ما نداشته باشند. اما چون همه مدیران مجموعه‏ها از فرماندهان جنگ و ایثارگران هستند ارتباط خوبی داریم. یک نکته ای که کانون هم روی آن حساس است این است که ما باید مدیریت کنیم که آینده این شرکت‏های ایثارگری در سال هایی که دیگر این فرماندهان نیستند به مشکلاتی برخورد نکند که به نوعی می شود گفت شرکت ها به نام ایثارگران باشد ولی به کام دیگران بگردد. تدبیری را کانون سنگرسازان بی سنگر به کمیسیون مرکزی پیشنهاد داده که اداره این شرکت های ایثارگری به نوعی باشد که مجموعه فرماندهان و ایثارگرانی که تاثیرگذار هستند بتوانند در اداره این شرکت ها نقش داشته باشند.


* اگر اجازه می دهید وارد فعالیت هایی که در زمینه ماموریت ها کانون‏هاست بشویم. امسال ظاهرا مجمع سالانه کانون برگزار نشد. برنامه های هیئت مدیره و مجمع سالیانه کانون به چه شکلی خواهدبود؟
امسال با توجه به بیماری همه گیر کرونا که در سطح کشور و جهان است؛ ما هم بالتبع نتوانستیم مجمع را برگزار کنیم. البته این را هم از وزارت کشور استعلام کردیم، که تا وضعیت سفید شدن اوضاع فعلا برگزاری هیچ مجمع را نمی پذیرند. اما ما به خاطر اینکه اطمینان حاصل کنیم از اعضای مجمع که حدود 800 نفر از فرماندهان دفاع مقدس هستند، با کانون‏هایمان در سراسر کشور مکاتبه و رایزنی کردیم که با اعضای هیئت امنا صحبت کنند و نظراتشان را به ما منتقل کنند، جمع‏بندی‏ها عمدتا نشان می دهد که اکثریت قریب به اتفاق نظرشان این بود که فعلا این ترکیب هیئت مدیره به کار خودش ادامه بدهد تا وضعیت به حالت عادی برگردد. البته باز هم با وزارت کشور در حال رایزنی هستیم تا به نتیجه مشخصی برسیم.


* کانون مرکز در حال حاضر چند مدیریت و معاونت دارد؟
ما کار را به چند بخش تقسیم کردیم. یک بخش امور استان‏ هاست، بخش دیگر خدمات رفاهی را انجام می دهند. یک بخش اداری-مالی داریم و یک بخش هم قسمت فرهنگی کانون است که به ماموریت های محوله می پردازند.


* چند کانون فعال در استان ها و سراسر کشور وجود دارد؟
بجز چند استانی که گردان مستقل در دفاع مقدس نداشتند، تقریبا در تمام استان ها کانون داریم. البته چند کانون فعالیت کمتری نسبت به بقیه دارند ولی در اکثر استان‏ها به حمدالله کانون‏ها فعال هستند و در راستای وظایف ذاتی خود به ارائه خدمات می پردازند. البته در 4 شهرستان که گردان مستقلی در دوران دفاع مقدس داشتند، کانون مستقل فعال است. در مجموع 30 کانون فعال در سراسر کشور داریم.


* در بحث ارائه خدمات رفاهی چه فعالیت هایی تاکنون انجام داده اید؟
در امور رفاهی اولین چیزی که بیشترین سابقه داشته و بهترین استقبال هم از آن شده است، ارائه تسهیلات بانکی است که در طی این مدت انجام داده شده است. البته این مسبوق به سابقه است و در دوره های قبلی هم این کار انجام شده است که من جا دارد همین جا از همه عزیزانی که تاکنون در کانون خدماتی ارائه داده اند به ویژه آقایان مرحوم مهندس عظیمی، نعمتی جم و خداکرمی در کسوت مدیرعاملی کانون تشکر و قدردانی را به عمل بیاورم. در این مدت تلاش زیادی کردیم تا بحث تسهیلات را با توان بیشتری پیگیری کنیم که به حمدالله علاوه بر بانک کشاورزی که در گذشته این خدمات را ارائه می داد؛ پس از رایزنی های متعدد موفق شدیم از بانک ملی هم اعتبار 10 میلیارد تومان تسهیلات را دریافت کنیم که در مجموع 20 میلیارد تومان در بین استان ها تقسیم شد.
در زمینه رفاهی، خدمت دیگری که داشتیم رایزنی و تفاهم با مجموعه‏ های خدمات اقامتی در شهر مشهد مقدس است که طی آن با هتل‏هایی قرارداد بستیم که اگر افرادی از کانون به آنها اعزام گردند تخفیف مناسبی برای آنها در نظر بگیرند.
ارائه بیمه تکمیلی از دیگر خدماتی است که در حال رایزنی برای انجام آن هستیم که منتظر اعلام نتایج استان ها هستیم. طی این طرح مشابه بیمه تکمیلی که برای شاغلان وزارت جهاد کشاورزی در نظر گرفته شده است برای اعضای کانون ها هم در نظر گرفته خواهدشد.
پرداخت اقساطی بیمه خودرو و... از دیگر تفاهم هایی است که انجام شده است که عزیزان می توانند این خدمات را از بیمه دانا دریافت کنند.
تهیه کارت شناسایی مناسب برای اعضای کانون‏های سراسر کشور و همچنین تشکیل بانک اطلاعاتی جامع اعضاء از دیگر فعالیت هایی است که امیدواریم به نتایج مناسبی برسیم.

* بعضا می بینیم که وزارت جهاد کشاورزی به کارکنان یا بازنشستگان خدماتی را می رساند. بخشی از ایثارگران عضو کانون ارتباط سازمانی با این وزارتخانه ندارند. آیا رایزنی برای استفاده این عزیزان از خدمات ارائه شده داشته‏ اید؟
اعضای کانون چند دسته هستند. یک دسته اعضایی هستند که شاغل در وزارتخانه هستند. دوم اعضایی هستند که بازنشسته وزارت جهاد کشاورزی هستند. این دو قشر قاعدتا در این موارد مشکلی ندارند. دسته سوم که نیروهای وزارت جهاد نبودند و صرفا از طریق جهاد به جبهه ها اعزام شده اند. اینها را هم ما تلاش کردیم که بتوانیم برایشان تا جایی که در توان داریم خدمات بگیریم. مثلا برای مجموعه‏های رفاهی – تفریحی که خود وزارت جهاد کشاورزی در شمال کشور و یا مشهد مقدس دارد، سعی کردیم سهمیه‏ای بگیریم. هم اکنون نیز در حال پیگیری با وزارتخانه هستیم تا ایثارگران اعزامی از جهاد که عضو وزارتخانه نیستند را مشمول توافقنامه اخیر در وزارت جهاد با وزارت راه و شهرسازی برای ساخت 100هزار واحد مسکونی قرار دهند که امیدواریم همراهی نمایند. به هر حال در حد توانمان در حال انجام فعالیت هستیم ولی خدمات رسانی به کسانی که ارتباط سازمانی با وزارت جهاد کشاورزی ندارند قدری سخت تر است.


* انضباط مالی از مهمترین ارکان یک مجموعه محسوب می شود. در این زمینه اقدامی داشته اید؟
در مورد این سوال باید قدری توضیح بدهم. انضباط و شفافیت لازمه هر تشکیلاتی است. من با احترام به همه دوره های مختلف هیئت مدیره که واقعا زحمت کشیدند، عرض می کنم، واقعیت این است که در دوره گذشته که در مجمعی که برگزار شد، حساب های مالی کانون به صورت مشروط پذیرفته شد. به خاطر اصلاح این وضعیت لازم بود که تدابیری اندیشیده شود تا مشکلات را رفع کنیم. جلسات متعددی هم در هیئت مدیره و هم در کارگروه‏های تخصصی ویژه داشتیم تا این مشکلات را برطرف کنیم. 5-6 جلسه طولانی در این مورد برگزار شد تا راه هایی برای شفافیت مالی اندیشیده شود و روندی حاکم شود تا در دوره های بعدی هم همین روند ادامه داشته باشد.
به حمدالله با تهیه برنامه حسابداری مناسب و یک روند مناسب و استاندارد، توانستیم یک نظم و نظام خوبی در مجموعه مالی کانون حاکم کنیم. حساب ها فوق العاده شفاف شد، تا جایی که بازرس قانونی کانون گزارش مالی را به صراحت تایید کرده است. من هر سه تا چهار جلسه هیئت مدیره گزارش مالی کانون را ارائه می کنم. تلاش کردیم اولا هزینه ها را مدیریت کنیم و هزینه های زاید را حذف کنیم و هم تلاش کرده ایم از نظر اقتصادی کاری کنیم که کانون روی پای خودش بایستد. می شود گفت در تمامی دوران ها کانون از نظر اقتصادی مشکلاتی داشته است ولی این افتخار را هیئت مدیره فعلی کانون دارد که بدون کوچکترین وابستگی به خوبی خود را اداره کرده است و همچنین سعی شده است بخشی از تعهداتی که از هیئت مدیره گذشته بر روی دوش کانون بوده را مدیریت کند.
وقتی مدیریت این مجموعه را تحویل گرفتیم هم بدهی قابل توجهی به کارکنان داشتیم، هم بدهی های مالیاتی و هم تعهداتی داشتیم. به خصوص دو تعهد پروژه‏ای به اداره کل امور ایثارگران در زمینه تدوین دو کتاب داشتیم که به حمدالله در مراحل انجام نهایی آن هستیم. الان هم بدهی حقوق و مالیات پرداخت شده است و هم بخشی از طلب‏های سنواتی کارکنان را پرداخت کردیم.


* برخی معتقدند که ما نبایست همیشه نگاه به گذشته داشته باشیم بلکه برای سازمانی پویا و ماندگار بایستی علیرغم نیم نگاه گذشته، برنامه ای جامع برای آینده داشته باشیم. کانون در این زمینه فکری کرده است که در آینده نیز پایدار باشد؟
برای ادامه راه آینده لازم داریم به گذشته نگاه داشته باشیم و از تجربیات استفاده کنیم ولی اینکه بخواهیم در همانجا بمانیم اشتباه است. اگر کسی بخواهد صرفا نگاه به گذشته داشته باشد از مسیر عقب می افتد. در این دوره از هیئت مدیره به این نتیجه رسیدیم که لازمه اینکه برای آینده برنامه داشته باشیم و برای رفع نیازهای جامعه ایثارگری قدمی برداریم، نیاز به تغییر اساسنامه داریم.
با نگاهی به بیانیه گام دوم انقلاب که توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شد، لازم بود که ما یک بازنگری در خودمان داشته باشیم و یک تجدید قوایی بکنیم تا در آینده بتوانیم تاثیرگذارتر باشیم و این کانون حالتی پویایی داشته باشد. به همین خاطر الان در حال بازنگری اساسنامه کانون هستیم. همچنین در حال تدوین آیین نامه جامع عضویت هستیم.
به طور مختصر اگر بخواهم توضیح بدهم، طبق اساسنامه فعلی کانون، به غیر از ایثارگران جهاد سازندگی فرد دیگری نمی تواند عضو کانون شود، البته یک عنوانی به نام اعضاء افتخاری داریم که فوق‏العاده محدود دیده شده است. ما با نگاه به اینکه هر کسی که همراه و همفکر نیروهای جهاد هست می‏تواند عضو کانون شود، نظر استان‏ها را استعلام کرده‏ایم و در جلسات هیئت مدیره هم در این مورد بحث کرده ایم. با وزارت کشور هم رایزنی کرده ایم و امیدواریم در مجمع عمومی هیئت امنا مصوب شود.
در ذهن همه اعضای کانون این است که بایستی این کانون جای جهاد سازندگی سابق را بگیرد و برای کشور مثمرثمر باشد. ما معتقدیم که این حرکت هایی که به عنوان ارودهای جهادی شکل گرفته است و جای تقدیر دارد، جایش در همین کانون سنگرسازان بی سنگر است. چون هیچکسی بهتر از نیروهای جهاد سازندگی این نوع حرکات را نمی شناسد و تجربه آن را ندارد. خوانندگان محترم نشریه مستحضرند که نیروهای جهاد سازندگی وقتی وارد عرصه دفاع مقدس شدند، در ابتدا ماموریت پشتیبانی را برای خود تعریف کردند و کمک های مردمی را به جبهه ها منتقل کنند اما وقتی در صحنه عمل به نیازهای جبهه برخورد کردند؛ ماموریت های جدیدی را برای خود تعریف کردند. مثلا در زمینه پل، عزیزان می دانند که اولین کار پل بشکه ای بود و کم کم این کار را بسط و گسترش داد تا به پل بعثت رسید که شاهکار مهندسی رزمی جنگ در دنیا شناخته می شود.
این را عرض کردم که بگویم کسی بهتر از نیروهای جهاد که این تجربیات را دارند نمی تواند خدمات و نوآوری‏ها را ارائه کند. ما امیدواریم با اصلاح اساسنامه این بستر به وجود آید که جهاد سازندگی دیگری در دل کانون به وجود بیاوریم و از تجارب عزیزان جهاد سازندگی و پشتیبانی و مهندسی جنگ جهاد در جهت عمران و آبادانی کشور با همراهی نیروی جوان استفاده کنیم.


* کانون اصالتا بر اساس اساسنامه ای که دارد یک موسسه فرهنگی شناخته می شود. فعالیت های فرهنگی کانون در این دو سال شامل چه عناوینی است؟
اصل حضور کانون، کار فرهنگی است یعنی به خودی خود هر حرکتی که انجام می دهد کار فرهنگی است. دیداری که برای خانواده های ایثارگران برگزار می کند کار فرهنگی است. سمینارها و همایش‏ها و گردهمایی‏هایی که برای نیروهای پشتیبانی و مهندسی جنگ جهاد می گذارد کار فرهنگی است. کتاب یا نشریه ای که منتشر می کند کار فرهنگی است. اصولا مجموعه کارهای کانون، کار فرهنگی است و همه وظایفش در این راستا است.
اما اگر بخواهم به چند مورد آن به صورت تیتروار اشاره کنم می شود به این موارد اشاره کرد.
1. تهیه کارت عضویت وزین با نمادهای ایثارگری جهت اعضای کانون ها
2. شروع به ساخت سالنی جهت برگزاری مراسمات و دیدارها در محوطه کانون سنگرسازان بی سنگر به متراژ 200 متر با همکاری شهرداری تهران
3. تهیه بانک جامع اطلاعات اعضاء که در آینده خدمات رسانی به عزیزان قطعا راهگشا خواهد بود.
4. تهیه تارنمای اینترنتی (وب سایت) با امکانات بروز و ارائه خدمات متنوع به کاربران که در جهت حفظ و نشر ارزش های دفاع مقدس گام بردارد و این امکان دیده شده که هر عزیزی که قصد نشر مطلبی را دارد در این سایت عضو شده و مطلب خود را ارسال نماید. بدیهی است که شورای سردبیری هم در این سایت به صورت فعال حضور دارد.
5. حضور در تمامی شبکه های مجازی فعال و کاربرپسند داخلی و خارجی جهت نشر ارزش های پشتیبانی و مهندسی جنگ جهاد که عزیزان می توانند در تمامی آنها با استفاده از آی‏دی sangarsazan_ir@ از مطالب ارائه شده توسط کانون استفاده کنند و از آخرین اخبار در زمینه سنگرسازان بی‏سنگر مطلع شوند.
6. تهیه فصلنامه کانون سنگرسازان بی سنگر و انتشار منظم آن در پایان هر فصل از سال.


* با تمام این تلاش‏هایی که اشاره کردید، یک مبحثی مطرح است و به نوعی درست هم هست، که نیروهای پشتیبانی و مهندسی جنگ جهاد این گله را دارند که در گذر زمان به دست فراموشی سپرده شدند و دیگر دیده نشدند و حتی فعالیت های آنها بعضا مصادره شد. به نظر شما این مشکل از کجا شروع شده و چه راهکاری برای برون رفت از این موضوع پیشنهاد می کنید؟
نکته درست و بجایی را اشاره کردید. اولا که بخشی از آن به خود ما بر می گردد و آن انتقادی است که حضرت امام(ره) به درستی از جهاد کرد که چرا کارهایی که انجام می دهید را درست بیان نمی کنید.
ما بنا بر حیایی که داشتیم فکر می کردیم اگر از خودمان بگوییم شاید خودستایی باشد، این اولین غفلت های ما بود، حالا هر تعبیری که دوست داریم روی آن بگذاریم. ما چون از خودمان نگفتیم، خدمتی که توسط این مجموعه ارائه شد خوب بیان نشد و دیگران از آن آگاه نشدند.
دوم اینکه نتوانستیم از آن راه و روشی که به عنوان فرهنگ جهادی از آن یاد می کنیم را به خوبی به جامعه منتقل کنیم. این غفلت را ما داشتیم. اما متاسفانه گاهی اوقات کم لطفی‏هایی هم از طرف حتی دوستان ما انجام می شود. همین امسال در هفته دفاع مقدس شاهد بودیم که آن طور که باید و شاید حق جهاد را برآورده نکردند. این واقعیتی است که مهندسی دفاع مقدس توسط جهاد انجام شده است ولی متاسفانه برخی از دوستان حتی در آمار دستکاری کردند و به نام دیگران زدند.
من نظر شخصی ام این است که هر کسی بخواهد به جهاد ظلم بکند، جفا به نظام، انقلاب و حضرت امام(ره) کرده است. جهاد سازندگی مولود حضرت امام است و خود ایشان موسس جهاد سازندگی بوده اند. بزرگترین افتخارات را هم ایشان به جهاد داده است. من مجموعه دیگری را سراغ ندارم که حضرت امام با نام فرزندان عزیز خوانده باشند. ایشان در آخرین پیامشان به جهاد سازندگی نیروهای جهاد را «فرزندان عزیز جهادی ام» خواندند که تا ابد برای نیروهای پشتیبانی و مهندسی جنگ جهاد و جهاد سازندگی افتخار محسوب می‏شود. همچنین عنوان «سنگرساز بی‏سنگر» مدال افتخاری است که حضرت امام به سینه ایثارگران جهاد آویخته است. من امیدوارم کسی به عمد جهاد را نادیده نمی گیرد ولی اگر کسی بخواهد این کار را بکند به عمد به حضرت ایشان جفا کرده است.


* در پایان اگر مطلب خاصی دارید بفرمایید؟
من در پایان عرض کنم در هیئت مدیره حاضر، خدا رو شکر یک هیئت مدیره کاملا منسجم داشتیم که با همراهی و همفکری در جهت پیشبرد اهداف کانون فعالیت کردند که برای این عزیزان از درگاه خداوند سلامتی و موفقیت مسئلت می‏نمایم.
همینطور از همه خوانندگان محترم تشکر می کنم و امیدوارم ما را از نقطه نظرات ارزشمندشان در جهت پیشبرد اهداف کانون بهره‏مند نمایند. در این ایام سخت برای همه عزیزان آرزوی صحت و سلامتی دارم.

اشتراک این مطلب

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

درباره ی کانون

تشکل (سازمان) مردم‌نهاد «کانـون سنگرسازان بی‌سنگر»، در سال 1383 با همت هیأت‌امنای آن که متشکل از «347» نفر از فرماندهان و باسابقه‌ترین نیروهای عملیاتی و ستادی «6» قرارگاه (لشگر)، «14» تیپ و «69» گردان مهندسی رزمی و پشتیبانی جنگ جهاد سازندگی در دوران دفاع مقدس ـ از سراسر کشور ـ بودند، تأسیس گردید و باعث شد این نیروها مجدداً گرد هم آیند.

 

با این اوصاف، «کانـون سنگرسازان بی‌سنگر» مؤسسه‌ای فرهنگی ـ صنفی در راستای اهداف انقلاب اسلامی است که به منظور حفظ انسجام نیروهای پ.م.ج.ج، تلاش در جهت ادامة راه شهدای جهاد، حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، گرامیداشت یاد و خاطرة شهدای جهادگر و ایثارگران سازمان پشتیبانی و مهندسی جنگ جهاد (پ.م.ج.ج) در هشت سال دفاع مقدس، حمایت از ایثارگران جهاد و خانواده‌های ایشان و ترویج فعالیت‌های فرهنگی، علمی و تخصصی این عزیزان، تأسیس شده و فعالیت می‌نماید.

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی؛ لطفا برای اطلاع از فراخوان‏ ها و اطلاعیه های کانون سنگرسازان بی سنگر عضو شوید.