والفجر 8

والفجر 8 (6)

يکي از تيم های اجرايي قوي در ساخت پل های خضر تيم شهيد «اسدالله هاشمي» بود. تيم ايشان کارکردن با سيم بکسل را بسيار عالي بلد بود. او يک کانتينر همراه خود داشت که در آن همه جور وسيله براي تعمير ماشين آلات يا ساخت و تعميرات ديگر، وجود داشت. هر جا تيم اسدالله هاشمي بود، خيال فرماندهي پشتيباني و مهندسي جنگ جهاد از بابت حل مشکلات آن منطقه راحت بود.

در بهمن ماه1364 در حالي که مردم ايران جشن هاي پيروزي انقلاب اسلامي را برگزار می کردند،رزمندگان اسلام در يک عمليات حيرت انگيز، شهر ساحلي فاو را در منتها اليه جنوب عراق تصرف و ارتباط عراق را با آبهاي خليج فارس قطع کردند.

نگاهی کوتاه به چرایی انجام عملیات بزرگ والفجر8 و نتایج آن

وقتی قرار شد تا در بخش پرونده ویژه این شماره در مورد عملیات والفجر8 و نقش پشتیبانی و مهندسی جنگ جهاد در آن بنویسیم، یکی از مهمترین پرسش‏هایی که مطرح شد این بود که آیا می‏شود فهرستی هر چند اجمالی از نقش جهادگران در این عملیات تهیه کرد؟ به همین منظور و به جهت روشن‏تر شدن مسیر راهمان به سراغ تعدادی از پیشکسوتان جهاد رفتیم که مهندس عظیمی هم یکی از آن عزیزان بود. وی که در عملیات والفجر8 مسئولیت کمیته آب را بر عهده داشت، با گذشت حدود 30 سال از آن عملیات عظیم و سرنوشت ساز تمام تلاش خود را به خرج داد تا فهرستی از این فعالیت‏ها را در اختیارمان قرار داد. آنچه پیش روی شماست چکیده‏ای از این گفتگو و مصاحبه است.
این عکس گویای تاریخ گم شده مهندسی رزمی جهاد در عملیات والفجر 8 است. این عکس یک روز از یک گردان مهندسی از جمع سنگرسازان بی سنگر مظلومی است که نه فقط قدر آنها پس از دفاع مقدس دانسته نشد و حق آنها را بجا نیاوردند، بلکه با عدم استفاده سازماندهی شده از آنها این تجربیات می توان گفت زیر خاک تاریخ پنهان ماند.
امروزه یکی از بهترین منابعی که در مورد رخدادهای تاریخی مورد بررسی قرار می‏گیرد مطبوعات و روزنامه‏هایی است که در آن دوران و با همان حال و هوا منتشر شده‏اند. دوران پرافتخار دفاع مقدس ایران اسلامی نیز از این قاعده مستثنی نیست. در این شماره به منظور بررسی نقش پشتیبانی و مهندسی جنگ جهاد در عملیات والفجر8 به آرشیو روزنامه جمهوری اسلامی مراجعه کردیم و در لابلای این آرشیو به مطلبی با عنوان «دشمن در محاصره خاکریزها» برخوردیم که در مورخه 26 خردادماه 1365 در این روزنامه به زیور طبع آراسته شده است. این مطلب گزارش مستندی است که خبرنگار این روزنامه از منطقه عملیاتی فاو تهیه کرده است که نشانگر بخشی از ایثار جهادگران است.

درباره ی کانون

تشکل (سازمان) مردم‌نهاد «کانـون سنگرسازان بی‌سنگر»، در سال 1383 با همت هیأت‌امنای آن که متشکل از «347» نفر از فرماندهان و باسابقه‌ترین نیروهای عملیاتی و ستادی «6» قرارگاه (لشگر)، «14» تیپ و «69» گردان مهندسی رزمی و پشتیبانی جنگ جهاد سازندگی در دوران دفاع مقدس ـ از سراسر کشور ـ بودند، تأسیس گردید و باعث شد این نیروها مجدداً گرد هم آیند.

 

با این اوصاف، «کانـون سنگرسازان بی‌سنگر» مؤسسه‌ای فرهنگی ـ صنفی در راستای اهداف انقلاب اسلامی است که به منظور حفظ انسجام نیروهای پ.م.ج.ج، تلاش در جهت ادامة راه شهدای جهاد، حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، گرامیداشت یاد و خاطرة شهدای جهادگر و ایثارگران سازمان پشتیبانی و مهندسی جنگ جهاد (پ.م.ج.ج) در هشت سال دفاع مقدس، حمایت از ایثارگران جهاد و خانواده‌های ایشان و ترویج فعالیت‌های فرهنگی، علمی و تخصصی این عزیزان، تأسیس شده و فعالیت می‌نماید.

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی؛ لطفا برای اطلاع از فراخوان‏ ها و اطلاعیه های کانون سنگرسازان بی سنگر عضو شوید.