دشمن در محاصره خاکریزها

امروزه یکی از بهترین منابعی که در مورد رخدادهای تاریخی مورد بررسی قرار می‏گیرد مطبوعات و روزنامه‏هایی است که در آن دوران و با همان حال و هوا منتشر شده‏اند. دوران پرافتخار دفاع مقدس ایران اسلامی نیز از این قاعده مستثنی نیست. در این شماره به منظور بررسی نقش پشتیبانی و مهندسی جنگ جهاد در عملیات والفجر8 به آرشیو روزنامه جمهوری اسلامی مراجعه کردیم و در لابلای این آرشیو به مطلبی با عنوان «دشمن در محاصره خاکریزها» برخوردیم که در مورخه 26 خردادماه 1365 در این روزنامه به زیور طبع آراسته شده است. این مطلب گزارش مستندی است که خبرنگار این روزنامه از منطقه عملیاتی فاو تهیه کرده است که نشانگر بخشی از ایثار جهادگران است.

یک روز قبل از شروع عملیات با هماهنگی فرماندهان رزمی منطقه قرار شد که 5 دستگاه بلدوزر به عنوان خط شکن در شب عملیات از اروند گذشته و عملیات را از نظر خاکریز و بر طرف نمودن موانع تدارک نماید. لذا در یکی از نهرهای منشعب شده از اروند این دستگاه‏ها آماده حمل در موعد مقرر شد. 
با عبور نیروهای سلحشور رزمنده خط شکن اکیپ مهندسی فوق نیز در آب‏های اروند به حرکت در آمد و در  ساحل غربی اروند به علت باتلاقی بودن و وجود نداشتن محل مناسبی برای تخلیه دستگاه‏ها متوقف گردید و این در حالی بود که در محور فوق آتش دشمن به کلی خاموش نشده ما در زیر رگبار مستقیم کالیبرهای دشمن قرار داشتیم.
لذا با یک مشورت سریع با برادران راننده بلدوزر تصمیم گرفته شد که از سنگرهای عراقی که به وسیله رزمندگان اسلام فتح شده بود تراورس و گونی و تنه درخت خرما حمل و در زیر زنجیرهای بلدوزر قرار دهیم. برادران فورا دست به کار شدند و پس از یک ساعت تلاش به همت این برادران دستگاه‏ها به خشکی انتقال داده شد و ما در اسرع وقت توانستیم در ساحل غربی اروند خود را به نیروهای رزمی برسانیم و در آنجا چون دشمن از دو سمت با ما درگیر بود دستگاه‏ها را در دو جهت به کار انداخته و مشغول زدن خاکریز شدیم و بحمدا... با سرعت توانستیم خاکریز را تا سمت چپ جاده آسفالته فاو – بصره که فشار دشمن هم در این قسمت زیاد بود امتداد دهیم و در ساعت 5/2 بامداد دشمن را از دو سمت به صورت گازانبری غافگیر و به محاصره خاکریزهای درآوردیم و بدین ترتیب رزمندگان اسلام از پشت این خاکریز به کامل کردن محاصره دشمن پرداختند، البته در این قسمت هنوز درگیری وجود داشت که باز هم در یک حرکت تاکتیکی مناسب و هماهنگ با نیروهای رزمی در حالی که دشمن در سمت چپ ما هم درگیر بود ما در سمت راست در کنار اروند 2 کیلومتر راه پیمودیم و فورا در نقطه پشت دشمن خاکریز جدیدی را با هدف محاصره دشمن بطریقه مهندسی آغاز کردیم و در اینجا هم توانستیم با یاری گرفتن از الطاف الهی و یاری امام زمان(عج) و سرعت عمل و دقت نظر برادران راننده بلدوزر خاکریزی احداث کنیم و باز هم با همت و توانمندی بی نظیر برادران رزمنده دشمن را از پشت به هلاکت برسانیم و عده ای را هم اسیر نمائیم. در حرکت تاکتیکی سوم توانستیم از طرف راست جاده آسفالته فاو بصره بعد از پشت سر گذاشتن دو جاده شوسه دشمن خود را به نزدیکی دکل‏های فشار قوی برق به قسمتی که توپخانه دشمن قرار داشت در کنار جاده برسانیم و در آن قسمت نیز مشغول زدن خاکریز شدیم دشمن که احتمال نمی‏داد دستگاه‏های مهندسی ما تا این حد توانسته باشد به قلب مواضع آنها نفوذ کنند فکر می‏کرد که این دستگاه‏ها متعلق به خودشان است اما وقتی که برادران رزمنده به شکار تانک‏های عراقی که بر روی جاده آسفالته در حال تردد بودند پرداخته و چندین دستگاه آنها را به آتش کشیدند تازه دشمن متوجه حضور ما در آن قسمت شد که برادران رزمنده دیگر فرصت ندادند و توپخانه بعثی را گرفتند و دشمن با دادن تلفات سنگینی فرار کرد و ما تنها در این قسمت توانستیم 5 کیلومتر خاکریز تا روشن شدن هوا ایجاد کنیم که برادران رزمنده از این قسمت هم توانستند جاده آسفالته را که محور اصلی تدارکات دشمن و همچنین فشار دشمن نیز از این محور بود تحت کنترل کامل خویش در آورند و تمام استحکامات و موانع بعثی‏ها را به طور کامل منهدم کنند. در این عملیات دو یا سه مورد به عینه دیدیم وقتی که دستگاه‏های بلدوزر به صورت تاکتیکی حرکت می‏کردند تا محوری را تحت پوشش قرار داده و خاکریز بزنند نیروعای عراقی حتی تانک‏های خود را رها کرده و فرار می‏کردند زیرا می‏دانستند که با عبور بلدوزر از اروند شکست آنها حتمی است و این در دنیا بی سابقه است که حضور بلدوزر به تنهایی در جنگ این چنین بتواند دشمن را به هراس وا دارد و این از ایثارگری‏های بی همانند راننده‏های این دستگاه هاست که امروزه لقب سنگرساز بی‏سنگر گرفته اند. 

بلدوزها؛ رویش امید
حسن دیگری هم که در این شب بلدوزرها داشتند این بود که برادران بسیجی وقتی بلدوزرهای را می‏دیدند که خاکریز می‏زنند بسیار شادمان و خوشحال می‏شدند و حتی من فرماندهان نظامی را دیدم که بالای دستگاه‏ها می‏رفتند و برادران جهادگر را می‏بوسیدند و خلاصه اینکه برادران جهادگر با همت و ایثارشان به رزمنده‏ها روحیه می‏دادند و متقابلا رزمنده‏ها نیز با رزم بی امان و دشمن شکنشان به برادران جهادگر روحیه می‏دادند. 

حماسه تاریخی یک شهید جهادی
در پایان گزارش و ذکره خاطره به پاس خون تمامی شهدای سنگرساز بی‏سنگر در عملیات والفجر 8 به شرح ایثارگری شهید نادرزاده که در حین زدن خاکریز در یکی از پاتک‏های دشمن رو به زوال در آخرین لحظات پایان کار به شهادت رسید و با نثار خون خود یکی از محورها را به تثبیت رساند می‏پردازیم. 
به همراه یکی از مسئولین مهندسی رزمی جهادسازندگی به محوری رفتیم که دشمن زبون در آن نقطه با آتش پرحجمی اقدام به پاتک نموده بنا به درخواست فرمانده نظامی منطقه یک دستگاه بلدوزر جهت زدن خاکریز صدمتر جلوتر از نیروهای رزمنده به آنجا انتقال یافته بود آتش سنگین و پر حجم بود و خاکریزی که در حین عملیات احداث شده کوتاه بود و ما در پشت خاکریز جهت در امان ماندن از تیرهای مستقیم سرمان را پایین گرفته به تا به برادران رزمنده ای که در پشت خاکریز مستقر بودند رسیدیم صدای انفجار گلوله‏های خمپاره و تانک و توپ زمین را بلرزه در می‏آورد و تیرهای مستقیم زوزه کشان از بالای سرمان می‏گذشت. از برادران رزمنده بسیجی سراغ بلدوزر و راننده آن را گرفتیم و آنان با اشاره به پشت خاکریز بما فهماندند که بلدوزر جلوتر مشغول کار است. 
با احتیاط آن طرف خاکریز را نگاه کردیم صحنه شگفتی دیدیم و دشمن زبون بلدوزر را به آر پی جی بسته بود و به طور رگباری به سوی بلدوزر آر پی جی شلیک می‏کردند که همه در اطراف بلدوزر منفجر می‏شد و هیچکدام به بلدوزر اصابت نمی‏کرد. 
پس از آن عراقی‏های مزدور که با چشم غیر مسلح نیز دیده می‏شدند جیپ توپدار 106 را جلوتر آورده و چندین گلوله پی در پی نیز به سوی بلدوزر نشانه رفتند که آن هم کارگر نیفتاد. 2 رزمنده آر پی جی زن داوطلب شدند تا به شکار توپ 106 بروند که با هماهنگی فرمانده از خاکریز گذشتند لحظه عجیبی بود. همه و همه برای سالم ماندن بلدوزر و راننده سنگر ساز دعا می‏کردند. بسیجی‏های عاشق که خود در ایثار بی همانندند بر ایثار و همت سنگرساز غبطه می‏خوردند و لب به تحسینش گشوده بودند. فرمانده نظامی می‏گفت اینگونه ایثار و جانبازی بی همانند است و من تاکنون نظیرش را ندیده ام. 
خاکریز همچنان با شهامت سنگرساز احداث می‏شد و دشمن مانند مار زخمی سعی در انهدام دستگاه داشت لحظه ای بعد صدای تکبیر و شادی رزمندگان نظرمان را به سویی جلب کرد که جیب 106 عراقی‏ها از آن سمت شلیک می‏نمود. بله. درست حدس زده بودیم. فرزندان اسلام جیپ 106 را به آتش کشیده بودند. از سمتی دیگر تانک‏های دشمن در حال پیشروی به سوی دستگاه بلدوزر بودند که در این لحظه به دستور فرمانده برادران رزمنده بلافاصله به حرکت در آمدند تا در پشت خاکریز جدید به شکار تانک‏های دشمن بپردازند. 
چند دقیقه ای نگذشت که دو غلیظ ناشی از انفجار تانک‏ها فضای منطقه را پوشاند. در حالی که سنگرساز همچنان با توکل به خدا مشغول امتداد خاکریز بود پس از دقایقی که آتش دشمن کم شده بود ما تصمیم گرفتیم به پشت خاکریز فوق برویم و خدا قوتی به آن سنگرساز عاشق عرض کنیم و التماس دعائی نیز بطلبیم. لذا به حرکت در آمدیم و زمانی که به چند قدیم بلدوزر رسیدیم صدای زوزه خمپاره ای باعث شد تا ناخود آگاه بر روی زمین دراز بکشیم... و صدای انفجار و زوزه ترکش‏ها که از بالای سرمان رد شد و پس از آن صدای یا فاطمه الزهرا خیلی زود ما را از زمین کند... بلدوزر متوقف شده بود... با شتاب به بالای دستگاه رفتیم سنگرساز عاشق را که ترکش بزرگی سینه اش را شکافته بود از بلدوزر پایین آوردیم و بی اختیار فریاد زدم... امدادگر... اما او خندید... خنده ای که حکایت از عشقش و از خود گذشتگی اش و ایثار بی همانندش داشت. آری خنده روحبخشی بود که به ما روحیه و توان و قدرت می‏داد آری خنده ای که معنایش شکست دشمن بود خنده ای که فتح و بهروزی را به ارمغان می‏آورد. خندید و گفت: بالاخره موفق شدم خاکریز تمام شد سلام مرا به امام برسانید و... با همان لبخند شیرین بر چهره به لقای معبود پیوست. 
و این در حالی بود که فرزندان قرآن از پشت همان خاکریز که نتیجه جانبازی سنگرساز یا بهتر بگوییم جلودار ما بود دشمن زبون را به شکستی مفتضحانه کشانده وبه عقب نشینی وادار نمودند و محور فوق را که از جانب فریب خوردگان تهدید می‏شد به تثبیت برسانند که تانک‏های سوخته شده و به جا مانده دشمن در پشت همان خاکریز باز هم حکایت از همت سنگرساز ما دارد. 
یاد تمامی شهدای سنگرساز گرامی باد. 
... مهندسی و نقل و انتقالات دستگاه‏ها و کارهایی را که از شب قبل باقی مانده بود در زیر پوشش هوای ابری بدون اینکه دشمن متوجه شود در ساحل شرقی اروند به اتمام رساند و شب نیز عملیات آغاز گردید که این از لحاظ حفاظت و غافلگیری دشمن بسیار موثر بود و می‏توان به جرات آن را یک مدد الهی دانست. 
و آنگاه که لحظه موعود فرا رسید و نام مقدس و مبارک دخت پیامبر گرامی(ص) حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها بر لب‏ها می‏نشیند و گوش جان را نوازش می‏دهد، امواج خروشان اروند رود به لطف پروردگار و به احترام بزرگواری حضرت زهرا(س) سکون می‏یابد و با آرامش و متانت مقدم پیروان مکتب سرخ حضرت اباعبدالله الحسین را بر گرده خود پذیرا می‏شود و عاشقان طریق حق و حقیقت را به سوی ساحل فتح رهنمون می‏گردد. 
دلیر مردان سنگرساز جهاد سازندگی نیز در حالی که مرکب‏های آهنین خویش را بر سطحه‏ها و تراده‏ها سوار کرده سینه ی اروند را می‏شکافند تا بار دیگر حماسه ایثار را به وسعت تمامی خوبی‏ها و پاکی‏ها و از خودگذشتگی‏ها به نمایش بگذارند. 
و چه زیباست و به یاد ماندنی آن لحظه ای که در دفاعی دشمن در ساحل غربی اروند شکسته می‏شود و زنجیرهای بلدوزر بر پیکر خون رنگ زمین تازیانه می‏زند و در سر راه خود هر چه را می‏بیند بر روی هم انباشته می‏کند تا حماسه آفرینان صحنه توحید در پشت آن مستقر و مواضع جدیدی از دشمن را به آتش بکشند. 
چه زیباست و به یاد ماندنی آن لحظه ای که صدای غرش بلدوزر در نخلستان‏های غرب اروند دشمن را به وحشت انداخته و فرزندان برومند اسلام را به سرور و شادمانی وا می‏دارد و بسیجیان عاشق به دور بلدوزر حلقه می‏زنند و سنگرساز را در آغوش می‏گیرند و بوسه‏های پرمهرشان را نثارش می‏کنند. زیرا می‏دانستند که با عبور بلدوزر از اروند به یاری خدا و همت سنگرساز پیروزی به دست آمده تثبیت خواهد شد. 
از اینجاست که سنگرساز بار دیگر وارد عرصه کارزار می‏گردد و قدم به قدم با زدن خاکریز به ادای دین و ادای رسالت خویش که همانا پاسداری از اسلام و قرآن است همیت می‏کند. هر نقطه ای که آتش سنگین تر است او حضور دارد و با تمام توان صحنه رزم را می‏آراید. 
لشگریان توحید حال دیگر نه او را سنگرساز بی‏سنگر بلکه جلودار می‏نامند و بر همت والایش و ایثار بی همانندش غبطه می‏خورند و جلودار ما همچنان متواضعانه سر را به خدا می‏سپارد و با توسل به ائمه اطهار(ع) زیر لب زمزمه می‏کند انی سلم لمن سالمکم و حرب لمن حاربکم...
و فردای آن شب باز هم جلودار ما جلوه ای تازه دارد. آن هم در روز روشن و با فاصله 150 متری دشمن و در دید مستقیم و در زیر آتش مستقیم تانک‏های اهدایی شرق و غرب قد علم می‏کند. مرکب آهنینش را مهمیز می‏زند تا در نقطه ای که مورد نظر فرمانده سپاه اسلام است خاکریزی مهیا کند تا برادرانش در پشت آن خاکریز به شکار تانک‏های دشمن پرداخته و تانک مذبوحانه فریب خوردگان بعثی را در محور فاو ام القصر خنثی سازند.
جلودار ما در حالی که رزمندگان سلحشور در پشت خاکریز قبلی برای موفقیتش دست به دعا برداشته اند و آیه وجعلنا بین ایدیهم... را زمزمه می‏کنند از خاکریز می‏گذرد و در محوطه ای باز به سوی هدف تعیین شده پیش می‏رود. 
دشمن هر لحظه بر شدت آتش می‏افزاید و جلودار ما با سرعتی باور نکردنی تیغ بلدوزر را بر رزمین فرو می‏برد و با چندین بار عقب و جلو رفتن جان پناهی مهیا می‏کند. 
فرمانده سپاه اسلام چند رزم آور آر پی جی به دست را در پشت خاک‏های مهیا شده هدایت می‏کند و لحظه ای بعد دو تانک دشمن که با سرعت به پیش می‏آیند در آتش خشم مقدس فرزندان اسلام در فاصله 70 الی 80 متری شعله ور می‏گردند و پس از آن تانک سومی و چهارمی ... و در نهایت 14 تانک دشمن به انهدام کشیده می‏شود و صدای تکبیر فضا را معطر می‏سازد و دشمن زبون فرار را بر قرار ترجیح می‏دهد و سپاه اسلام در پس او هجوم می‏برد. فرمانده به بالای بلدوزر می‏رود و جلودار را که ترکشی به قسمت پایین گوشش اصابت کرده و صورتش را خون آلود نموده است در آغوش می‏گیرید. لحظه شیرینی است که قلم و بیان قاصر از ترسیم آن است. 
مسئول اکیپ مهندسی با اصرار می‏خواهد جلودار را تعویض کند تا زخمش را پانسمان کند. اما او مقاومت می‏کند و مرکبش را بار دیگر مهمیز می‏زند و به همراه رزمندگان اسلام به پیش می‏تازد تا موضع جدید را که با ایثار و فداکاری او و رزم دشمن شکن بسیجیان دلاور به دست آمده با احداث خاکریز جدیدی به تثبیت رساند. 
و روزها و شب‏های بعد همچنان سنگرساز تلاش و ایثارش را تداوم می‏دهد و لشکر اسلام همچنان با برتری کامل دشمن را به عقب می‏راند. 
این نمونه ای بود از تلاش خداپسندانه و همت والای سنگرسازان بی‏سنگر در عملیات بی همانند والفجر 8 که اگر بخواهیم تمامی آنچه را که از این ایثارگری‏ها در جلوی چشمانمان به تلولو نشسته است به رشته تحریر در آوریم خود کتاب قطوری خواهد شد و نمی‏توان در چنین گزارش کوتاهی آن را ترسیم نمود.

اشتراک این مطلب

K2_AUTHOR

مدیریت سایت

کانون سنگرسازان بی سنگر

نشانی: تهران، خیابان ستارخان، خیابان شادمان، شماره 258

تلفن: 66501495-66506908(021)

پست الکترونیک: info@sangarsazan.ir

وبگاه: www.medianegar.ir
نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

درباره ی کانون

تشکل (سازمان) مردم‌نهاد «کانـون سنگرسازان بی‌سنگر»، در سال 1383 با همت هیأت‌امنای آن که متشکل از «347» نفر از فرماندهان و باسابقه‌ترین نیروهای عملیاتی و ستادی «6» قرارگاه (لشگر)، «14» تیپ و «69» گردان مهندسی رزمی و پشتیبانی جنگ جهاد سازندگی در دوران دفاع مقدس ـ از سراسر کشور ـ بودند، تأسیس گردید و باعث شد این نیروها مجدداً گرد هم آیند.

 

با این اوصاف، «کانـون سنگرسازان بی‌سنگر» مؤسسه‌ای فرهنگی ـ صنفی در راستای اهداف انقلاب اسلامی است که به منظور حفظ انسجام نیروهای پ.م.ج.ج، تلاش در جهت ادامة راه شهدای جهاد، حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، گرامیداشت یاد و خاطرة شهدای جهادگر و ایثارگران سازمان پشتیبانی و مهندسی جنگ جهاد (پ.م.ج.ج) در هشت سال دفاع مقدس، حمایت از ایثارگران جهاد و خانواده‌های ایشان و ترویج فعالیت‌های فرهنگی، علمی و تخصصی این عزیزان، تأسیس شده و فعالیت می‌نماید.

آخرین مطالب

عضویت در خبرنامه

کاربر گرامی؛ لطفا برای اطلاع از فراخوان‏ ها و اطلاعیه های کانون سنگرسازان بی سنگر عضو شوید.